De 48e Rolex Fastnet Race gaat zaterdag 3 augustus van start in Cowes, Engeland. De iconische wedstrijd voert de deelnemers langs de Engelse zuidkust over de Keltische Zee om de Fastnet Rock en eindigt in Plymouth. In totaal zo’n 600 mijl voor de boeg. Een race die geliefd is bij vele zeilers en die dan ook binnen mum van tijd vol zat met het maximaal aantal boten van 360 boten. Dit jaar zijn er 27 inschrijvingen van Nederlandse bodem. We volgen één van de 27 teams tijdens deze race.
![]() |
Lees ook het artikel: Rolex Fastnet Race in cijfers |
Nederlanders onder andere vlag
We wisten dat er ook Nederlandse eigenaren of teams op een boot onder andere vlag meevoeren, maar dankzij de vele reacties hebben we nu de lijst behoorlijk compleet. Ook Visione, weliswaar met Zwitserse eigenaar, maar zeer actief in het Nederlandse wedstrijdveld, staat er nu op.
Als laatste is Zeus toegevoegd, de boot waarop Zeilen-collega Erik van Kasteel meevaart. Da’s direct ook een boot met een opvallend verhaal. Schipper Martin Lossie zeilde hem vanaf de Zuid-Afrikaanse oostkust in 2,5 maanden naar Nederland, was drie dagen in Scheveningen voor wat reparaties en zeilde direct door naar de start van de Fastnet. “En daarna zeilen we de boot weer naar de Middellandse Zee voor de Middle Sea Race.”
De meeste van de 27 Nederlanders teams starten in de IRC-klasse, waarvan zeven in de two handed. En er is een Nederlandse deelname in de Class 40:
| # | Scheepsnaam | Klasse | Eigenaar | Schipper | Boottype |
| 1 | Team Brunel | IRC | Volvo Ocean Race | Robi Stauber | VOR 65 |
| 2 | Boudragon | IRC | Bolsius International bv. | Hans Bouscholte | Volvo 60 |
| 3 | Visione | IRC | Nikolaus Knoflacher | Nikolaus Knoflacher | Ilc 40 |
| 4 | Van Uden | IRC | Van Uden Holding B.V | Gerd-jan Poortman | Ker 46 |
| 5 | Baraka Gp | IRC | Harmen Jan de Graaf | Olivier de Graaf | Ker 43 One-off |
| 6 | Il Corvo | IRC | Astrid De Vin | Astrid De Vin | Grand Soleil 43 |
| 7 | Olympix | IRC | Hugo Gommers | Hugo Gommers | X4 |
| 8 | Nature | IRC | Zeezeilschool Scheveningen | Jur Ringers | Farr 45 |
| 9 | Jomalija | IRC/ 2H | Joppe Schepers & Jasper Heikens |
Joppe Schepers | J/109 |
| 10 | Flyer | IRC | Marc van Bemmel | Gerard Schootstra | One Off |
| 11 | Decatur | IRC | Gebr. de Zeeuw | Gebr. de Zeeuw | A35 |
| 12 | Double Edge | IRC/ 2H | Chris Schram | Chris Schram | Corby 38 |
| 13 | Ajeto! | IRC/ 2H | Robin Verhoef & John Van Der Starre |
Robin Verhoef & John Van Der Starre |
J/122e |
| 14 | Junique Raymarine Sailing Team | IRC/ 2H | Chris Revelman & Pascal Bakker |
Chris Revelman & Pascal Bakker |
J/122 |
| 15 | Windshift | IRC | Rob Bonte Rolf | Rolf Backelandt | Varianta 44 |
| 16 | W36 Hubo | IRC/ 2H | Erik van Vuuren | Erik van Vuuren | W36 Worlds Edition |
| 17 | Pg2 | IRC/ 2H | Richard Klabbers | Richard Klabbers | Grand Soleil 40 |
| 18 | Swarte Swaen | IRC | Tolleiv Trimborn | Tolleiv Trimborn | Swan 40 |
| 19 | Griel | IRC | Robert Jockin | Robert Jockin | Dehler 39 |
| 20 | Arethusa | IRC/ 2H | Kees Mijs | Kees Mijs | J/109 |
| 21 | Rosetta From The Rocks | IRC | Radboud Crul | Radboud Crul | Dehler 36 Jv |
| 22 | Sailselect | IRC | Jeroen Koninkx | Jeroen Koninkx | Varianta 37 |
| 23 | Winsome | IRC | Harry J. Heijst | Harry J. Heijst | S&s 41 |
| 24 | Scheepsrecht | IRC | Jim Heilijgers | Jim Heilijgers | Bavaria 410 |
| 25 | Stag | IRC | Geleyn Meijer | Geleyn Meijer | Comfortina 35 |
| 26 | Moonpalace | C40 | Adriaan van Oord | Andrea Fornaro | Class40 |
| 27 | Zeus | IRC | Martin Lossie | Martin Lossie | Fast 42 |
Sevenstar Round Britain & Ireland Race
We spraken Pascal Bakker (Junique Raymarine Sailing Team), die samen met Chris Revelman in de two handed-klasse zeilt:
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fzeilenwp%2F2019%2F07%2F1ba4f872-0f3f-4353-ba5d-604ce23e4d8e-300x225.jpg)
:max_bytes(70000)/https%3A%2F%2Fcdn.pijper.io%2Fzeilenwp%2F2019%2F07%2FIMG_0731-e1564489674696-225x300.jpg)
In de klasse zien we dat steeds meer botenbouwers inspelen op de toenemende populariteit van het double handed wedstrijdzeilen. De JPK 1030 is zo’n specifiek ontwerp. Er varen er twee van mee in onze klasse, waarvan er één wordt gevaren door meneer JPK (Jean Pierre Kelbert) zelf en Alexis Loison (won two handed, met zijn vader, de Fastnet van 2013 overall met een JPK 1010). Verder zien we de nieuwe Sun Fast 3300, de JPK 1080 en de iets oudere Sun Fast 3600 veel terug.
Kortom we hoeven ons in de wedstrijd geen moment te vervelen. Competitie genoeg. Laten we hopen dat de Fastnet 2019 een mooi Nederlands feestje gaat worden!”
Via Zeilen.nl proberen we de heren gedurende de wedstrijd te volgen en ze zullen ons regelmatig op de hoogte houden van de vorderingen. Pascal stuurde ons al een opwarmertje: bezoek van dolfijnen tijdens de Fastnet 2017
Uitslagen 2017
Twee jaar geleden zagen we een tweede plek voor Ajeto met daarop Robin Verhoef & John Van Der Starre in de two handed klassement. En een derde plek voor Team Brunel met aan het stuur Bouwe Bekking op de Volvo Ocean 65. We wensen iedereen heel veel succes en plezier in de komende dagen op zee. En zien graag de updates voorbij komen.
Fastnet vanaf de bank volgen
Volg de Fastnet Race en de posities van de deelnemers hier
(c) Rolex Fastnet Race 2017 / Kurt Arrigo
