Voor zeilers, door zeilers

Sneekweek geeft vermaak voor zeilers en niet-zeilers

Het is bomvol op het Sneekermeer, zo’n 700 boten varen de Sneekweek. Voor vele zeilers is het altij…

Het is bomvol op het Sneekermeer, zo’n 700 boten varen de Sneekweek. Voor vele zeilers is het altijd een mini-vakantie. Overdag zeilen, daarna borrelen met zeilvrienden en ‘s avonds slapen in de tent of aan boord.

Zo’n dag begint natuurlijk met een goed ontbijt bij de tent. Groepsgewijs, of nog even rustig alleen genietend van de ochtend voor de tent. Daarna richting boot, klaarmaken en het water op. Het duurt dan ook niet lang voordat het hele meer vol ligt. Aan de ene kant van het meer worden zo’n 36 starts op een dag afgewerkt, terwijl er aan de andere kant bij het starteiland wedstrijden worden gefinisht.

Een puzzelbaan
Voor buitenstaanders moet het een hele moeilijke puzzel lijken. Verspreid over het meer liggen allerlei boeien en de zeilboten lijken kris kras door elkaar te varen. Kenners van de Sneekweek weten wel beter, zij volgen de gekozen baan en varen netjes om alle boeien heen. Toch weten niet alle zeilers direct de weg over het meer te vinden. “Het is af en toe echt wel een puzzel”, “Ik volg gewoon de boot voor mij, dan moet het goedkomen”, zijn kreten die na de finish op de wal geroepen worden.

Dit geldt overal op het starteiland, of je nu zeiler bent of niet, het gaat allemaal samen. Er heerst de hele dag zo’n goede sfeer, daar wil niemand iets van missen. De Sneekers komen dan ook graag even over met het pontje om die sfeer te proeven en gelijk te versterken. Koelboxen worden meegenomen, het blaasorkest komt langs en zodra alle wedstrijden voorbij zijn voegen de zeilers zich ook in het feestgedruis.

Op de hardzeildag zien we een kleine splitsing in de groep eilandbezoekers. De zeilers beginnen zich rond4 uur te onderscheiden van de feestvierders. Het Skûtsjesilen begint en wordt op het Sneekermeer gevaren. De fans bewegen zich naar de Roerkoning vanwaar het schouwspel goed te volgen is. Om na deze wedstrijd zich weer bij de feestvierders te voegen.

Voor wie nog nooit op de Sneekweek is geweest, het is een aanrader, of je nu zeilt of niet!

Foto’s: Eize Hoekstra

Meer Actueel
Brandveiligheid
Actueel |
Brandveiligheid aan boord: voorkomen, herkennen en handelen
Coenbrug
Actueel |
Coenbrug weer open: doorvaart hoge schepen hersteld
populairste artikelen
Actueel |
Van droomboot tot dunne veiligheidslijn: de populairste artikelen van januari
Kustwacht
Actueel |
Kustwacht traint met droppen reddingsvlotten uit vliegtuig
Colvic Countess 33
Actueel |
Hoe ik mijn droomboot bijna verloor (en toch vond)
Met een surfplank naar de paus: missie voor statiegeld
Actueel |
Met een surfplank naar de paus: missie voor statiegeld
Alles of niets: Sodebo Ultim 3 en de jacht op de Jules Verne Trophy
Actueel |
Alles of niets: Sodebo Ultim 3 en de jacht op de Jules Verne Trophy
Onderkoeling
Actueel |
Onderkoeling op het water: wel of geen eten geven?