Een 40-jarige ijszeiler uit Doornspijk (Gelderland) is door de rechtbank in Zutphen veroordeeld tot een voorwaardelijke taakstraf van 120 uur. In februari 2021 botste hij met zijn zeilboot op het bevroren Veluwemeer tegen een schaatser, die ernstig gewond raakte. De rechtbank achtte hem schuldig aan het ongeval wegens onvoldoende zicht en oplettendheid.
Ernstige gevolgen
Op 13 februari 2021 waren er veel schaatsers op het ijzige Veluwemeer. Het slachtoffer reed samen met zijn familie, toen hij werd aangereden door de ijszeiler. De gevolgen waren ingrijpend: de man liep onder andere een gecompliceerde kaakbreuk en hersenletsel op, Hij werd grotendeels arbeidsongeschikt verklaard.
“Alsof je zonder remmen een voetgangersgebied in rijdt”
Volgens het OM handelde de ijszeiler “aanmerkelijk onvoorzichtig”. Hij zou met minimaal 50 kilometer per uur over het ijs hebben gevaren, met beperkt zicht door het zeil en zonder mogelijkheid tot remmen. Dit terwijl het ijs gevuld was met schaatsers. De officier van justitie noemde het “vergelijkbaar met vol gas een voetgangersgebied binnenrijden zonder remmen.”
De verdachte ontkent de schuld. Hij verklaarde dat hij voldoende om zich heen had gekeken en niet anders had kunnen handelen. Een mogelijke oorzaak van het ongeluk zou ook de laagstaande zon zijn, die het zicht voor het slachtoffer belemmerde.
Rechter spreekt van schuld, maar niet van verkeersdelict
Het Openbaar Ministerie vond dat de Wegenverkeerswet van toepassing was, maar daar ging de rechtbank niet in mee. Wel oordeelde zij dat de ijszeiler schuld had aan het ongeval, omdat hij onvoldoende in zijn dode hoek keek.
De rechter legde uiteindelijk een voorwaardelijke taakstraf van 120 uur op. De straf hoeft alleen uitgevoerd te worden als de man opnieuw in de fout gaat binnen de proeftijd.
Last modified: 14 May 2025