Route via Haarlem opnieuw bruikbaar voor zeilers met staande mast?
Goed nieuws voor zeilers die deze zomer van noord naar zuid willen varen: vanaf zaterdag 12 juli wordt de Buitenhuizerbrug over Zijkanaal C weer bediend. Dat betekent dat de westelijke tak van de Staande Mastroute – via Haarlem – weer begaanbaar is voor hoge scheepvaart. Maar helemaal zorgeloos oversteken? Daarvoor is het nog te vroeg.
Brugproblemen in de lift
Na weken van storing, waarin de brug over de N202 niet veilig geopend kon worden, heeft Rijkswaterstaat de technische mankementen aangepakt. Nieuwe onderdelen zijn geplaatst, systemen aangepast. De bediening wordt nu weer hervat, grotendeels afgestemd op het regime van de nabijgelegen A9-brug bij Spaarndam. Er komt zelfs een extra opening in de middag en avond.
Wie dus in juli of augustus richting Zuid-Holland wil varen met staande mast, heeft daarmee – eindelijk – weer een bruikbare noord-zuidroute in handen. Althans: voor even.
Haarlem dicht?
Ondertussen is er een stremming ontstaan bij de Spaarnespoorbrug in Haarlem, die ‘tot nader bericht’ niet wordt bediend.
Tikkende klok bij Waddinxveen
Want er liggen meer stremmingen op de loer. Van 12 tot 28 juli zijn er werkzaamheden aan de Coenecoopbrug bij Waddinxveen en is het kanaal daar dicht. In september volgt nóg een afsluiting, van 6 tot 15 september. Wie dus door wil varen richting het Deltagebied, zal het moeten plannen in het augustusvenster. En hopen dat er geen nieuwe verrassingen komen.
Ook de Algerabrug bij Capelle aan den IJssel is tot 28 juli in onderhoud.
Oostelijke route blijft dicht
De route via Amsterdam blijft intussen potdicht. De verbrede Schipholbrug is al sinds vorig jaar buiten gebruik, en wordt pas in 2026 heropend. De oorzaak? Defecte tandwielkasten die het extra brede brugdek niet aankonden bij harde wind of stroomuitval. Tot die tijd is de route via Haarlem de enige binnenlandse optie voor jachten met staande mast.
Over zee blijft het alternatief
Voor wie flexibel is – of niet wil gokken op draaiboek-achtige vaarschema’s – blijft de route via zee het meest betrouwbare alternatief. IJmuiden uit, en via de kust van Nederland naar Stellendam of verder. Een flinke tocht, maar met goede voorbereiding vaak minder stressvol dan wachten op storingsdiensten.
Actuele brugtijden en stremmingen vind je op vaarweginformatie.nl of via Nautin.nl/smr.
- IRVIN W VAN HEMERT PHONE 0