Na een jarenlange zoektocht is het een groep wetenschappers eindelijk gelukt; begin maart ontdekten ze een nieuw soort orka. Al 65 jaar lang vermoedden wetenschappers dat er ergens op aarde een ander type orka rond zou zwemmen. Sindsdien is de orka onderwerp van veel speculatie en zoektochten. Het dier zou het grootste onbeschreven dier op aarde zijn.
Anders

De ‘gewone’ orka (c) NOAA/Robert Pittman
In 1955 strandde een groep orka’s in Nieuw Zeeland. Die orka werden gefotografeerd en volgens wetenschappers was dit een andere soort. De dieren waren kleiner, de rugvin was puntiger en de welbekende witte vlek, die oog-achtig aandoet, was veel kleiner dan bij ‘normale’ orka’s. Bij sommige dieren ontbrak die vlek zelfs. Het duurde nog zo’n 65 jaar voordat die orka’s in levende werden gespot. Begin maart trakteerde een groep van ongeveer 25 ‘nieuwe’ orka’s de onderzoekers op een bezoekje. De orka’s zijn vastgelegd op de gevoelige plaat en gaven de onderzoekers de mogelijkheid om een monster uit de huid te halen voor nader onderzoek.
Ver weg
Voor de meeste Nederlandse zeilers is het onwaarschijnlijk dat ze de orka tegen zullen komen. De onderzoekers van het NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) kwamen de orka’s tegen in Zuidelijke Oceaan, voor de kust van Chili, nabij de beruchte Kaap Hoorn, het zuidelijkste puntje van Zuid Amerika.
Lees ook:
Omslagfoto: screenshot uit AP-video