Voor zeilers, door zeilers

Zo ziet de nieuwe America's Cup-campagne eruit

Riptide Racing houdt de America's Cup-droom levend met een nieuwe challenge voor AC 38.

Zo ziet de nieuwe Amerikaanse Cup-campagne eruit
Zo ziet de nieuwe Amerikaanse Cup-campagne eruit

De America’s Cup duikt de laatste tijd weer regelmatig op in het zeilnieuws, maar voor veel zeilers blijft het een wedstrijd die zich ergens tussen hightech innovatie en pure matchrace-traditie bevindt. Nu een nieuw Amerikaans team zijn interesse heeft uitgesproken voor deelname aan AC38, is het een mooi moment om nog eens terug te halen wat die prestigieuze Cup ook alweer zo bijzonder maakt.

Wat was de America’s Cup ook alweer?

De America’s Cup is zo’n zeilevenement dat iedereen weleens gehoord heeft, maar waarvan je soms even moet graven: hoe zat het ook alweer? Het is ’s werelds oudste internationale sportcompetitie, gestart in 1851 toen de schoener America een rondje om het Isle of Wight won. Sindsdien verdedigt de winnende club de beroemde trofee, de Auld Mug, tegen uitdagers uit de hele wereld.

Hoewel de Cup vaak ver weg voelt voor Nederlandse zeilers, is de invloed enorm. Innovaties op het gebied van foiling, aerodynamica, materiaalgebruik en controlesystemen druppelen via het wedstrijdveld langzaam door naar de toerzeilerij. De huidige klasse, de AC75, is een foilende 75-voeter die snelheden tot 50 knopen kan halen. Het blijft een match race, maar dan op een manier die dichter bij luchtvaarttechniek dan bij klassiek zeilen lijkt.

Nieuwe Amerikaanse uitdager voor AC38

Na het afhaken van American Magic leek het er even op dat de Verenigde Staten voor het eerst zonder team aan de America’s Cup zouden deelnemen. Maar die dreiging is afgewend: Riptide Racing van matchracer Chris Poole heeft zijn intentie aangekondigd om zich in te schrijven voor de 38e America’s Cup in 2027.

Het team werkt samen met de Seawanhaka Corinthian Yacht Club, een van de oudste zeilclubs van het land. De club was ruim een eeuw geleden nog betrokken bij de ontwikkeling van de Seawanhaka Rule, maar treedt nu opnieuw naar voren als Cup-partner.

Chris Poole wil de Auld Mug terughalen

Poole staat momenteel bovenaan de World Match Racing Tour en heeft een indrukwekkend palmares. In 2023 won hij de 57e Congressional Cup met een clean sweep van 24 zeges uit 24 races. Voor hem voelt de stap naar de America’s Cup logisch: het is de plek waar matchracen naar zijn uiterste grens wordt geduwd.

“To compete in the America’s Cup has always been a dream,” zegt hij. “Met de mogelijke afwezigheid van een Amerikaans team ligt er nu een kans om de Cup weer terug naar de Verenigde Staten te brengen.”

Chris Poole van Riptide Racing heft de Congressional Cup omhoog. Beeld: Ian Roman

Strategie: een bestaande AC75 overnemen

De challenge moet uiterlijk 31 januari 2026 worden ingediend. Om dat te halen mikt Riptide Racing op een financieringsbudget van vijftig miljoen dollar. De strategie is pragmatisch: het team wil een complete AC75-campagne overnemen van een bestaande Cup-deelnemer. Dat betekent directe toegang tot een bewezen boot, ontwerpdata, ondersteunende middelen en een bestaande infrastructuur.

Voor een laat instappend team is dat vrijwel de enige manier om direct op een competitief niveau te starten. De fondsenwerving wordt ondersteund door The American Sailboat Racing Foundation, die Riptide al langer bijstaat.

Hier een klein voorproefje op zo'n race:

Steun van Seawanhaka Corinthian Yacht Club

Volgens commodore Julian Fisher staat de club volledig achter de uitdaging. Hij noemt Riptide Racing het sterkste matchraceteam van de afgelopen vier jaar en benadrukt dat de America’s Cup, ongeacht alle technologische ontwikkelingen, in de kern nog steeds een match race is.

De komende weken maakt het team meer details bekend over bemanning, partners en technische staf. Voor nu ligt de prioriteit volledig bij de financiering.

Meer Actueel
Met een surfplank naar de paus: missie voor statiegeld
Actueel |
Met een surfplank naar de paus: missie voor statiegeld
Alles of niets: Sodebo Ultim 3 en de jacht op de Jules Verne Trophy
Actueel |
Alles of niets: Sodebo Ultim 3 en de jacht op de Jules Verne Trophy
Onderkoeling
Actueel |
Onderkoeling op het water: wel of geen eten geven?
beluga
Actueel |
Beluga gespot voor Nederlandse kust: eerste sinds 1966
Watersportgala 2025: dit zijn de kanshebbers
Actueel |
Watersportgala 2025: dit zijn de kanshebbers
boot Düsseldorf 2026
Actueel |
De highlights voor zeilers op boot Düsseldorf 2026
Inschrijvingen ROST 4 open: tweejarige campagne richting Admiral’s Cup 2027
Actueel |
Inschrijvingen ROST 4 open: tweejarige campagne richting Admiral’s Cup 2027
Broers Dieperink winnen Palamós: “Geen stress, gewoon ons eigen plan varen”
Internationale wedstrijden |
Broers Dieperink winnen Palamós: “Geen stress, gewoon ons eigen plan varen”