Voor zeilers, door zeilers

Vliegende Allianz-ILCA's: storm verrast zeilsters in Vilamoura

Plotselinge storm verwoest boten op Portugese trainingslocatie — Team Allianz herpakt zich razendsnel.

Vliegende Allianz-ILCA's: storm verrast zeilsters in Vilamoura
Vliegende Allianz-ILCA's: storm verrast zeilsters in Vilamoura

Vilamoura, Portugal – Wat begon als een gewone trainingsdag voor het Nederlandse ILCA 6-team, eindigde in complete chaos. Féline van Ede, net doorgestroomd van het Top & Talentprogramma naar Team Allianz, traint de hele maand november in het Portugese Vilamoura. Daar trof ze geen typische zonnige dag, maar een storm die niemand zag aankomen.

“Even wachten tot blauwe lucht”

Het Nederlandse team had er net een paar onstuimige dagen opzitten waarin ze nauwelijks het water op mochten door harde wind. Toen de weersverwachting die ochtend aangaf dat er nog één piek aan regen zou komen, besloten ze het rustig aan te doen. “We dachten: dat zitten we even uit,” vertelt Féline. “Nog een flinke bui, daarna strakblauw — dan gaan we het water op.”

Ze zaten met het hele team in de bus naast het terrein toen het weer omsloeg. “Het begon ineens met bakken uit de hemel te komen. De bus stond te schudden van de wind, maar we hadden niet door wat er buiten gebeurde.” Kort daarna belde hun coach: er was ‘wat heisa’ op het boatpark, boten zouden verschoven zijn. “Wij dachten nog: dat zal wel meevallen,” zegt Féline lachend.

Van rustig omkleden naar pure verbazing

Toen de regen wegtrok, stapten Féline en haar teamgenootje rustig uit de bus om zich klaar te maken. “We hadden ons net omgekleed, klaar om het water op te gaan. Pas toen we naar de boten liepen, zagen we wat er echt gebeurd was.”

Het beeld dat hen op het boatpark wachtte, was chaos. Overal lagen boten en trailers overhoop, sommigen volledig ondersteboven. “Onze eigen boten stonden niet meer waar we ze hadden achtergelaten. Het was even zoeken — en toen kwam het besef: oh, dit is wel serieus.”

De wind had een groot deel van de vloot opgetild en verplaatst. “Een boot van een teamgenoot was in een trailer terechtgekomen, met een groot gat in de romp,” vertelt Féline. “En een 49’er is zelfs twintig meter verderop neergekomen. Die heeft letterlijk gevlogen.”

Extra boten, snelle oplossing

De schade aan de ILCA’s van het Nederlandse team bleek fors: de meeste boten waren niet meer bruikbaar die dag. Gelukkig was het team goed voorbereid. “Er waren extra boten meegenomen naar Portugal, dus we konden dezelfde week alweer trainen,” zegt Féline. “Sailcenter werd direct op de hoogte gebracht en heeft er meteen voor gezorgd dat er nieuwe boten die kant op kwamen. Dat was echt super geregeld.”

Leren schakelen als topsporter

Ondanks de ravage bleef de sfeer in het team verrassend goed. “In het begin schrik je natuurlijk enorm, maar al snel konden we er met elkaar ook wel een beetje om lachen. Hoe vaak maak je nou mee dat je boot letterlijk een stukje vliegt?” vertelt Féline met een glimlach.

Het team traint in Vilamoura onder begeleiding van hun nieuwe coach. De schade is inmiddels verwerkt, de focus ligt weer op het water. Uiteindelijk is dat wat topsporters doen: schakelen, herstellen, doorgaan.

Blik op Lanzarote

De komende weken traint het team verder in Vilamoura, waar het eind van het kamp wordt afgesloten met een trainingswedstrijd. Daarna vertrekken ze naar Lanzarote voor de voorbereiding op het WK U21, dat in januari plaatsvindt.

“De wind staat hier nog wel stevig aan, maar voorlopig ziet het er goed uit,” zegt Féline. “We hopen dat het nu gewoon bij normale wind blijft, want die is al pittig genoeg.”

Wil je meer beelden zien? Kijk Hier naar Féline's tiktok en Instagram.