Nieuws

Zeilen-Weerman Huizinga met pensioen

Altijd een oog op de Bracknellkaart

Redactie Zeilen
4 minuten
Zeilen-Weerman Huizinga met pensioen
Zeilen-Weerman Huizinga met pensioen

Als een goede vriend die je uitlegt hoe het zit, zo ervaren veel zeilers jarenlang het Zeilen Weekend Weerbericht. Helaas komt daar nu een eind aan: Henk Huizinga gaat met pensioen en maakte eind mei 2026 zijn laatste aflevering. Vanaf nu staan we er als zeilers alleen voor, en moeten we het doen zonder zijn mooie weersuitspraken als “verpieterende frontjes”.

Het is weer donderdagmorgen...

'Het is weer donderdagmorgen. De hoogste tijd om met jullie het weekendweer door te nemen.” Zo begon meteoroloog Henk Huizinga (75) jarenlang zijn vertrouwde weerpraatje. Op de donderdagochtend voor Pinksteren, in zijn vertrouwde werkkamer in Heemstede, neemt Henk afscheid als de vaste weerman van Zeilen . Met de microfoon voor zijn neus en de iconische Bracknell-weerkaart op het scherm maakt hij voor de laatste keer zijn Weekend Weerbericht. Een gedenkwaardig moment, waarbij ik stilletjes in de hoek mag meekijken. Na bijna 1200 weerberichten sluit Henk een indrukwekkend tijdperk af waarin hij generaties zeilers leerde hoe ze het weer moesten ‘lezen’.

Henk Huizinga begon zijn meteorologische loopbaan in 1972 bij het KNMI op Schiphol, waar hij piloten van weersinformatie voorzag. Al snel wisten ook zeilende vliegers hem te vinden voor advies. Dit leidde in 1990 tot de oprichting van NimosMeteo. Sinds het midden van de jaren 90 werkte hij zelfstandig en verzorgde hij weerberichten voor Zeilen , later voor Zilt , en vanaf 2022 weer voor Zeilen . Hoewel hij duizenden zeilers wekelijks de weg wees op het water, is Henk zelf opvallend genoeg geen zeiler. Na een vroege ervaring in een open bootje hield hij het voor gezien, om vervolgens vanuit zijn Heemsteedse werkkamer het zeilweer te analyseren.

Bracknell

De basis van Henks analyses is steevast de handgetekende Bracknell-weerkaart van het Britse MetOffice. Volgens hem is deze kaart “de moeder van alle weersinformatie”. Waar gratis weerapps vaak “een beetje dom” zijn omdat ze louter op computermodellen vertrouwen, gelooft Henk in het ambacht van de meteoroloog: zelf de isobaren interpreteren en de systemen begrijpen. Wat Henks weerberichten, zijn weercursussen en palavers bij evenementen zo uniek en gewaardeerd maken, is zijn vermogen om het weer in glasheldere taal duidelijk te analyseren. Na zijn praatje heb je als zeiler vaak het idee dat je de situatie in de atmosfeer een stuk beter begrijpt.

Ook de Zeilen -redactie brengt hem een bloemetje.

Stroom reacties

Dat zijn bijdrage aan het begrijpen van ‘het weer’ onder zeilers erg gewaardeerd wordt, blijkt ook uit de stroom aan reacties die de redactie ontving toen zijn afscheid bekend werd. Lezers roemen zijn gave om complexe meteorologie eenvoudig en enthousiast uit te leggen. Veel zeilers spreken over de “aha-erlebnissen” tijdens zijn cursussen. Een van hen verwoordt het treffend: “Hoe mooi het weer in de toekomst ook zal worden, het zal toch altijd een beetje guurder aanvoelen als jij er niet met je kennersoog naar hebt gekeken.” Voor velen was zijn donderdagse opening – “Het is weer donderdag, de hoogste tijd voor het weekend weerbericht” – een vast ijkpunt in de week: dé vaste en vertrouwde voorbereiding op een weekend op het water.

Overigens waarderen lezers niet alleen de heldere uitleg. Ook zijn levendige omschrijvingen spreken tot de verbeelding: “Henk kan zo enthousiast over lagedrukgebieden praten dat het levende wezens worden die elkaar opjagen.”

Het afscheid blijft niet onopgemerkt. Naast de vele bloemen en kaarten die in Heemstede bezorgd worden, organiseert een aantal ‘fans’, onder wie de Zeilen redactie, een verrassingsreceptie bij Sailspecials in Leiderdorp. Nietsvermoedend wordt de weerman hier onthaald door collega’s, oud-collega’s en bekenden uit de zeilwereld. Het was een feestelijk samenzijn waarbij Henk uitgebreid in het zonnetje werd gezet met een bloemlezing uit alle reacties die we na zijn vertrek hadden ontvangen. De nuchtere meteoroloog was verrast en geraakt door alle lof en de warme woorden.

Geen opvolger

Nu Henk met pensioen gaat, verliest de zeilwereld een baken van meteokennis. Er is helaas geen opvolger voor zijn Weekend Weerberichten. De meteowebsite van Zeilen (Meteo.zeilen.nl) blijft wel in de lucht, weliswaar zonder Henks vertrouwde stem. Henk bekijkt het positief: “Jarenlang heb ik honderden Nederlandse en Vlaamse zeilers bijgebracht hoe ze zelf een goed beeld van het weer kunnen vormen. Die kennis blijft gelukkig achter in al die hoofden.”

‘Jarenlang heb ik honderden Nederlandse en Vlaamse zeilers bijgebracht hoe ze zelf een goed beeld van het weer kunnen vormen. Die kennis blijft gelukkig achter in al die hoofden’

Zelf de regie

Henk is nog lang niet klaar om achter de geraniums te gaan zitten. “Je mag me altijd bellen, hoor! Ik vind het allemaal nog veel te leuk. Ik stop vooral met het wekelijkse weerbericht en de cursussen, zodat ik zelf de regie in handen houd, en niet door omstandigheden word gedwongen.”

Hij golft graag en is veel buiten, maar tussen de bedrijven werkt hij ook aan een mooi project rond zijn populaire boek Het weer in kaart . “Ik ben druk bezig het boek helemaal interactief te maken, zodat het een soort interactieve meteocursus wordt.” Voor informatie over de voortgang houd je zijn website Nimosmeteo.nl in de gaten. Die blijft gewoon in de lucht, want Henk zal nooit stoppen met het volgen van het weer, het bekijken van de Bracknell-kaarten en je daar desgevraagd met veel enthousiasme en passie over vertellen.

Meer Nieuws