Nieuws

Kustwacht blijft kanaal 16 uitluisteren.

Ook in de toekomst zal de Nederlandse kustwacht op marifoonkanaal 16 blijven luisteren naar noodopr…

Michael


Ook in de toekomst zal de Nederlandse kustwacht op marifoonkanaal 16 blijven luisteren naar noodoproepen. Met de officiële bekendmaking van dat bericht komt er een einde aan jarenlange onduidelijkheid over de toekomstige status van de marifoon. Bij de invoering van het wereldwijde nood- en veiligheidssysteem GMDSS in 1999 ging men er van uit dat gesproken woord volledig zou worden vervangen door het digitale DSC-systeem. Nadat de datum waarop dat zou gebeuren enkele malen werd opgeschoven, zou de luisterwacht op 1 februari 2005 stoppen. Die datum is nu ingeruild en de luisterwacht wordt ‘voorlopig voor onbepaalde tijd’ gecontinueerd. Daarmee lijkt het voortbestaan van kanaal 16 vrijwel definitief gewaarborgd. Hoewel de kustwacht benadrukt dat haar beslissing op zichzelf staat, zullen naar verwachting de meeste landen het Nederlandse voorbeeld volgen.



 



 



De officiele tekst van de bekendmaking van de kustwacht vindt u hieronder:



 



Luisterwacht VHF Kanaal 16



 



Bij de invoering van het GMDSS op 1 februari 1999 lag het in de bedoeling dat de verplichting om uit te luisteren op VHF kanaal 16, zou komen te vervallen. Om schepen, die niet verplicht waren om uitgerust te zijn met GMDSS apparatuur, de zekerheid te geven op VHF kanaal 16 te kunnen blijven alarmeren, werd toentertijd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat besloten de luisterwacht op VHF kanaal 16 te continueren tot 1 februari 2005. Dit was in overeenstemming met de regelgeving van de International Maritime Organization (IMO).



De verruiming van deze overgangsperiode was tevens bedoeld om schepen, die niet vallen onder het SOLAS-Verdrag (Safety Of Life At Sea), zoals pleziervaartuigen, meer tijd te geven om over te schakelen op GMDSS apparatuur.



Na meerdere en uitvoerige discussies over de luisterwacht op VHF kanaal 16 is de Sub-Committee on Radio Communications and Search and Rescue (COMSAR) van de IMO tot de conclusie gekomen dat voortzetting van de luisterwacht aan boord van op zee verblijvende schepen wenselijk is.



Mede op grond daarvan heeft het Directoraat-Generaal Goederenvervoer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat besloten dat in Nederland de luisterwacht op VHF kanaal 16 door het Kustwachtcentrum te Den Helder, voorlopig voor onbeperkte tijd, na 1 februari 2005 zal worden gecontinueerd. Met nadruk wordt vermeld dat dit uitsluitend de luisterwacht in Nederland betreft. Wat andere landen in deze zullen beslissen, is niet bekend.



Ondanks bovenstaande blijft de Nederlandse Kustwacht bij zijn advies aan de zeegaande recreatievaarder om toch over te stappen op GMDSS-apparatuur. Een noodoproep via de middelen die het GMDSS biedt (bijvoorbeeld DSC kanaal 70) heeft de grootste kans om gehoord te worden. Ook het standpunt met betrekking tot de ongeschiktheid van mobiele telefoons ten behoeve van nood en veiligheid blijft ongewijzigd, omdat:



De dekking op de ruime binnenwateren en op zee niet betrouwbaar is;



 



De 1-1-2 telefooncentrales niet ingericht zijn om maritieme noodberichten met voorrang af te handelen



 



Een telefoonverbinding een zgn. gesloten verbinding is. Als u een noodoproep rechtstreeks aan het Kustwachtcentrum doorbelt, wordt deze niet gehoord door schepen in uw omgeving, die u misschien direct hulp zouden kunnen bieden;



 



Rechtstreeks contact met reddingseenheden niet mogelijk is;



 



De batterijen in veel gevallen niet berekend zijn op het langdurig gebruik in dit soort gevallen;



 



In geval uw positie niet bekend mocht zijn, het Kustwachtcentrum (of andere hulpverleners) u bij gebruik van een mobiele telefoon niet kan peilen. Bij gebruik van een marifoon is dat wel mogelijk.



 



VHF kanaal 16 mag ook gebruikt worden als aanroepkanaal. Zodra contact tot stand is gebracht, dient te worden overgegaan naar een werkkanaal. Het Kustwachtcentrum dringt er op aan het gebruik van kanaal 16 voor aanroepen zo beperkt en kort mogelijk te houden. Het voeren van gesprekken of andere communicatie, niet zijnde nood-, spoed- of veiligheidsverkeer, op kanaal 16 is niet toegestaan.



Continuering van de luisterwacht op marifoon kanaal 16 zal uitsluitend gelden voor het verantwoordelijkheidsgebied van het Kustwachtcentrum, t.w.: de Nederlandse kustwateren, de Waddenzee, het IJsselmeer en de Zeeuwse- en Zuid Hollandse stromen. Voor alle overige Nederlandse wateren en vaarwegen zijn ook na 2005 de thans geldende regels van kracht en blijven de thans aanwezige voorzieningen voor alarmering beschikbaar.

 

 

Meer Nieuws