Nieuws

Jakob Lang (19) solo rond de wereld: 5.000 zeemijl, 7 landen en een jaar avontuur

Solo is soms best alleen

Redactie Zeilen Leestijd 2 minuten
Jakob Lang

Net 19 jaar was Jakob Lang toen hij aan zijn solozeilreis rond de wereld begon. Inmiddels is hij vijfduizend zeemijl, zeven landen en een levensjaar verder. We spreken de jonge Oostenrijker net na zijn oversteek van de Atlantische Oceaan. Inmiddels aangekomen in Brazilië blikt hij terug op 15 maanden solozeilen. “Ik ben er niet meer zo dol op als in het begin; het is ontzettend leuk om met gelijkgestemden te zeilen.” Lees het hele verhaal in Zeilen editie 04/2026.

In de kajuit van Wolf neemt Jakob zijn telefoonmop. Zongebruind, met een baardje en een gevuld fruitnet boven zijn hoofd. Bijna een jaar geleden spraken we de jonge solozeiler voor het laatst, net nadat hij voor de kust van Frankrijk tegen een ton gevaren was (zie kader). Zijn plan is om als jongste Duitssprekende ooit de wereld solo rond te zeilen. Zijn aankomst in Brazilië wordt een paar maanden later dan gepland, want op Tenerife heeft hij alle patrijspoorten van zijn Dehler Optima 92 moeten vervangen. “Een van de raampjes was lek, wat leidde tot water in de romp. De originele ramen zijn sowieso een veelvoorkomend zwak punt bij deze boten,” vertelt Jakob. “Eigenlijk wilde ik ze al eerder vervangen, maar ik heb het steeds uitgesteld omdat het gewoon een enorme klus is. Uiteindelijk heb ik de raampjes vanuit Oostenrijk naar Tenerife laten verschepen om de klus daar dan toch maar aan te pakken.”

Na Tenerife zette Jakob koers naar Kaapverdië. Als eerste deed hij Sal aan. “Een geweldig eiland. Of nou ja, het eiland zelf is vrij saai, maar het stadje is fantastisch.”
Hij bezocht ook nog Tarrafal.
“De mensen op de Kaapverdische eilanden zijn echt geweldig. Ze zijn zo warm, willen je altijd zo goed mogelijk helpen. Bij het uitklaren had ik bijvoorbeeld geen idee waar ik heen moest, was totaal op de verkeerde plek terechtgekomen. Toen ik op het politiebureau ging vragen waar ik moest zijn, heeft iemand me persoonlijk naar de goede plek gebracht!”

Solo maar samen

Midden november vertrok Jakob vanaf Kaapverdië voor zijn Atlantische oversteek, samen met een Noorse boot, waarvan hij de bemanning op Tenerife had ontmoet. “We voeren de eerste dagen zij aan zij. Kijk, ze liggen nu ook naast me aangemeerd.”
Hij stak niet recht over naar Brazilië, maar voer eerst een stukje richting het zuiden, soms zelfs zuidoosten, om de evenaar over te steken. “Ik wilde de doldrums zo oostelijk mogelijk passeren, want daar is de kans op onweersbuien met bliksem het kleinst. Er is een grotere kans dat je moet motoren, maar dat doe ik liever dan overvallen worden door heel veel bliksem.”

Zeilen 04/2026

Wil je de rest van dit verhaal lezen? Bestel nu een digitaal jaarabonnement op Zeilen, dan heb je direct toegang tot dit artikel en vind je in ons digitale archief nog veel meer. Bestel hier. Óf bestel een jaarabonnement 12x Zeilen+ digitaal lezen, dan krijg je maandelijks ons magazine thuisbezorgd én heb je met onze app altijd en overal de kennis van Zeilen tot je beschikking. Bestel hier.

Tekst: Marit Verbeek

Meer Nieuws